Edirne Cam Balkon

Pvc Doğrama

Pvc Doğrama

PVC, "Poli Vinil Clorür" kelimesinin kısaltılmış şeklidir ve petrol ile tuzdan petrokimya tesislerinde üretilen bir polimer türüdür. Bu madde çeşitli maddelerle karıştırıldıktan sonra yüksek sıcaklık altında şekil verilerek plastik haline dönüşür ve kullanılır.
PVC, 1930'lu yıllarda kullanmaya başlanmıştır. Özellikle 2. Dünya Savaşında kullanımı artmıştır. Günümüzde ise genellikle inşaat sektöründe, ambalaj ve paketleme sanayisinde, tıp alanında, elektrik-elektronik malzeme yapımında, otomotiv alanında kullanılmaktadır. Kısacası hayatımızın her köşesinde kullanılmaktadır.

PVC’nin, çevreye zarar verdiği ve çevreyi kirlettiği söylenmektedir fakat bu kirlilik sadece görsel unsurdan ibarettir. PVC parçalarının büyük hacimli olmalarından dolayı, plastikler gibi hemen göze çarpar. Ancak PVC atıklar, kağıt ve cam atıklar gibi, toplanıp geri dönüştürülebilir. PVC, diğer ki tüm plastiklerde de olduğu gibi, hafiflik sağlamaktadır. Pencere profillerinde PVC kullanımının çevreye bir diğer ki katkısı, sağlamış olduğu iyi izolasyon ile yakıttan tasarruf ettirerek ve çevrede oluşan hava kirliliğini arttırıcı etkisi olan yakıt gazlarının azalmasına yardım etmesidir.