Edirne Cam Balkon

Edirne Panjur

Edirne Panjur

Panjur, güneş ışığını tamamen engellemeye yarayan, alüminyum ve PVC malzemelerinden üretilen, kepenk gibi belli bir ray üzerinde kayarak otomatik inip çıkan katlanır lamellerden oluşan bir sistemdir. Pencereyi dış etkenlerden tamamen koruma amaçlı yapılmış olan bir sistemdir. Genellikle ev veya iş yerlerinde, balkon ve cam gibi alanlarda kullanılmaktadır. 
Panjurlar, kapatıldığında aynı zamanda dışarıdaki sesten ve gürültüden de korur. Ayrıca, soğuk havalarda içeriye yağmur, toz, kar ve soğuk rüzgar girmesini önleyerek içerideki ısı yalıtımını sağlar. 

Diğer bir yandan, yaz aylarında bizleri rahatsız eden sinek ve böcek gibi haşerelerin içeriye girmesini engeller. Bu sayede camınızı rahatlıkla açık bırakabilirsiniz. Bu sistemlerin birçok çeşidi bulunmaktadır. 
Panjur sistemlerinin temel özelliği ev, iş yeri gibi mekanların güvenliğini sağlamaktır. Bunun yanında yapıya hoş bir görüntü sağlamak için de kullanılabilir. Edirne Yapı tarafından üretilen Panjur sistemlerinin motorları eskiyene kadar kullanılabilmektedir. Masraf ve bakım maliyetinden uzak ve oldukça uzun ömürlüdür.